Jak wiemy, świat dąży do całkowitego zlikwidowania fizycznego pieniądza na rzecz wirtualnego środka płatniczego. Już teraz w wielu sklepach internetowych za zakupy można płacić jedynie przelewem. Zanim jednak dojdzie do likwidacji pieniądza, warto przeszukać stare szpargały, bo być może natkniemy się na stare banknoty i monety, które mogą okazać się cenniejsze, niż ich wartość nominalna.

Wartość starych pieniędzy zależy od kilku ważnych czynników

Przede wszystkim, istotny jest jak najlepszy ich stan fizyczny. Wszelkie zagniecenia, rozdarcia, czy przedarcia obniżają wartość banknotu, a zarysowania i przetarcia obniżają wartość monety. Kolejną ważną sprawą wpływającą na wartość starych pieniędzy, są ich numery, które im bardziej są unikatowe i pożądane przez kolekcjonerów, tym ich wartość wzrasta.

Ważne jest, aby pochodziły z jak najdawniejszych czasów, a gdy trafimy na sztukę kolekcjonerską, możemy liczyć na spore zyski. Musimy też pamiętać, aby zwrócić uwagę na nominał. Im jest on wyższy, tym drożej możemy sprzedać banknot.

Przykładem może być banknot o nominale 500 złotych. Pochodzący z roku 1982, może być wart około 20 złotych, jednak ten sam nominał pochodzący z 1974 roku, może już być sprzedany nawet za 300 złotych.

Nie ulega wątpliwości, że aby banknot lub moneta były wyjątkowo unikatowe, muszą wyróżniać się od reszty. Gdy zatem trafimy na egzemplarz zawierający jakiś specyficzny błąd - na przykład w druku - kolekcjonerzy będą gotowi za taki banknot zapłacić fortunę. Takie zjawisko nazywamy błędodrukiem.

Co o tym sądzicie? Posiadacie w domu starocie warte fortunę?

O tym się mówi: Nastolatka na moment znalazła się na tamtym świecie. Jej opowieść mocno daje do myślenia

Zerknij: Caritas Polska ogłosił kolejny cud. W jednym z polskich miast, w środku nocy ocalono maleńką dziewczynkę

Nie przegap: Małgorzata Rozenek-Majdan skarży się na poważne problemy ze zdrowiem. Niezbędna jest pomoc specjalistów